سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس دهم : محدود کردن انتخاب کننده ها

jquery-wallpaper-1280x768

تا این درس مثال هایی از انتخاب کننده ها داشتیم ، همگی مثال های ساده و تک پارامتری بودند که برای شروع و آشنایی با روند کلی انتخاب کننده ها مناسب بوده اند . اما در برخی شرایط که می خواهیم گروهی خاص از عناصر کل صفحه را انتخاب کنیم ، به پارامتر دومی برای تابع $( ) نیازمندیم . در حقیقت هر زمان که ورودی اول تابع $() یک انتخاب کننده باشد ، می توان پارامتر دومی را به منظور تعیین محدوده  برای آن انتخاب کننده ارسال کرد . دقت کنید که اگر ورودی اول یک انتخاب کننده باشد ، اما پارامتر دومی را وارد نکنیم ، این انتخاب از میان تمام عناصر صفحه صورت می پذیرد .
فرض کنید با یک عبارت به عنوان انتخاب کننده ، مجموعه ای از عناصر صفحه انتخاب می شوند . اگر این انتخاب ، از بین تمام عناصر موجود در صفحه مد نظر ما بوده است ، می توانیم قدم بعدی را انجام دهیم ، اما اگر هدف ما انتخاب عناصر بخش خاصی از صفحه باشد ( برای مثال انتخاب از یک div معین ) ، با ارائه پارامتر دوم ، این موضوع را مشخص می کنیم . به عبارتی دیگر پارامتر دوم تعیین کننده خوزه ی  انتخاب انتخاب کننده محسوب می شود .
در همان صفحه کارگاهی که در درس قبل قرار دادیم  و از قسمت Chapter2 ، فرض کنید یک عبارت معتبر برای انتخاب کننده را در متغیری با نام selector ذخیره کرده ایم . با ارسال آن به $( )  و اجرای آن ، این انتخاب کننده تمام عناصر موجود در پنجره ی سمت راست را بررسی می کند و هر یک را که با شرایط مشخص شده در Selector همخوانی داشته باشد انتخاب می کند :

$(selector)

اما فرض کنید که هدف ما از این انتخاب کننده ، تنها انتخاب آن دسته عناصری که در یک div مشخص معرفی شده اند باشد و نه تمام عناصر معرفی شده در صفحه . بنابراین اگر به عنوان مثال ID آن div مورد نظر sampleDiv باشد ، دستور فوق را به شکل زیر تغییر خواهیم داد :

$("selector,div#sampleDiv")

اکنون که می دانیم چگونه انتخاب کننده ها را در محدوده ی مورد نظرمان استفاده کنیم ، کد نویسی انتخاب کننده ها را در دروس بعدی ادامه می دهیم و در درس بعدی انتخاب کننده های CSS را بررسی خواهیم کرد .

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>