سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس یازدهم : استفاده از انتخاب کننده های ابتدایی CSS

jquery

برنامه نویسان وب برای اعمال فرمت های ظاهری گوناگون به بخش ها و عناصر مختلف یک صفحه اینترنتی ، از یک راه بسیار ساده ، در عین حال قدرتمند و کارا استفاده می کنند که در تمام مررگر های مختلف نیز جواب گو می باشد . این انتخاب کننده ها عناصر را بر اساس نام شناسه ی آن ها، نام کلاسو یا از طریق ساختار سلسله مراتبی عناصر موجود در صفحه انتخاب کنند .
جدول زیر به معرفی چند نمونه از این انتخاب کننده ها ی ساده CSS می پردازد . این انتخاب کننده ها شاید ساده به نظر آیند ، اما در بسیاری از مواقع نیاز های ما را پاسخگو می باشند ، به علاوه آن که با ادغم این انتخاب کننده های ساده ، می توانیم انتخاب کننده های پیچیده تر و تخصصی تر ایجاد کنیم .
نکته مثبت در مورد انتخاب کننده های CSS آن است که از همین انتخاب کننده ها می توانیم در jQuery نیز استفاده کنیم . برای این کار تنها کافیست انتخاب کننده مورد نظر را به تابع $( ) ارسال کنیم . در زیر یک نمونه  مشاهده می کنیم :

$("p  a.specialClass")

به جز در چند مورد خاص که استثنا وجود دارد ، CSS3 و jQuery کاملا با یکدیگر همخوانی دارند ، بنابراین انتخاب عناصر به این شکل طبیعی خواهد بود . به گفته دیگر هر عنصر که از این طریق توسط CSS انتخاب شود ، همان انتخاب حاصل انتخاب کننده ی jQuery نیز خواهد بود . اما باید به این  نکته توجه داشت که jQuery وابسته به CSS نیست و اگر مرورگری پیاده سازی استانداردی برای CSS نداشته باشد ، انتخاب کننده jQuery به مشکل بر نی خورد ، بلکه jQUery انتخاب خود را به درستی انجام می دهد ، چراکه jQuery از قوانین استاندارد W3C تبعیت می کند .
همچنین انتخاب کننده های jQuery این امکان را به ما می دهند تا چندین دستور  انتخاب را در یک عبارت داشته باشیم . برای مثال برای انتخاب تمام عناصر div و span در یک صفحه ، به جای نوشتن دو دستور جداگانه می توانیم به شکل زیر عمل کنیم :

$('div,span')
توضیح مثال
تمام عناصر <a> ( لینک ) را انتخاب می کند .

a

عنصری که شناسه ی specialID داشته باشد را انتخاب می کند.

#specialID

عناصر دارای کلاس specialClass را انتخاب می کند.

.specialClass

این عبارت عنصری را انتخاب می کند که شناسه ی آن specialID باشد ، مشروط به آن که این عنصر یک لینک باشد ( <a> ) و دارای کلاس specialClass نیز باشد .

a#specialID.specialClass

تمام عناصر لینک که دارای کلاس specialClass باشند و درون یک عنصر <p> قرار گرفته باشند .

P a.specialClass

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>