سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس دوم : html و فرم های html

lesson-2-html-and-html-forms

تجسم وب سایت های اولیه به عنوان برنامه های کاربردی تحت وب ، بسیار مشکل است . نسل اول وب  سایت ها اغلب شبیه به بروشور هایی بودند شامل تعداد صفحه HTML که باید به صورت دستی به روز رسانی می شدند .
اولین صفحه HTML ، کمی شبیه به یک سند پردازش شده WORD بود . این صفحه شامل محتویات قالب بندی شده بود و می توانست روی کامپیوتر نمایش داده شود اما در واقع هیچ کاری انجام نمی داد .
ساده ترین فرم HTML در قالب یک سند در مثال زیر نشان داده شده است . این سند دارای یک عنوان و یک خط ، متن است .

<html>
	<head>
		<title>Sample Web Page</title>
	</head>
	<body>

<h1>Sample Web Page Heading</h1>

 This Is A Sample Web Page.

	</body>
</html>

یک سند HTML دارای دو نوع محتوا است ، متن وعناصر ( یا تگ ها ) که چگونگی قالب بندی متن را به مرورگر القا می کند . عناصر مذکور به راحتی قابل تشخیص هستند زیرا ما بین دو کاراکتر کوچک تر و بزرگ تر ( <> ) قرار می گیرند . HTML عناصر را برای سطوح مختلف عناوین ، پاراگراف ها ، پیوند ها ، قالب بندی  bold و italic ، خطوط افقی و غیره تعریف می کند . به عنوان مثال <h1>Some Text</h1> از عنصر <h1> استفاده می کند . این عنصر به مرور گر می گوید Some Text را به سبک Heading 1 نمایش دهد یعنی از یک فونت بزرگ و bold استفاده کند . به صورت مشابه ، <p>This is a sample web page.</p> ، پاراگرافی شامل یک خط متن را ایجاد می کند . عنصر < head> ، اطلاعات سر صفحه را با هم گروه بندی می کند . اطلاعات سر صفحه شامل عنوانی است که در پنجره مرورگر نمایان می شود. عنصر < body> در واقع محتوای سند را با هم گروه بندی می کند . محتوای سند در پنجره مرورگر نمایش داده می شوند .
این صفحه ساده HTML توسط شکل زیر در مرورگر نمایش داده شده است . در حال حاظر این صفحه تنها یک فایل Sample_web_page_heading.html با محتویات HTML است . این صفحه هیچ گونه تعاملی ندارد ، به این معنا که نیازی به یک سرور وب ندارد در نتیجه نمی توان از آن به عنوان یک برنامه کاربردی تحت وب نام برد .

۰۱

نکته : برای برنامه نویسی صفحات وب ASP.NET نیازی به مهارت در زمینه HTML نیست . برای مطالعه سریع و دسترسی به مقدمه ای در زمینه HTML ، به یکی از خودآموز های HTML موجود روی اینترنت ، مانند http://w3schools.com/html مراجعه کنید .
HTML 2.0 اولین مرحله از برنامه نویسی وب با استفاده از یک فناوری به نام فرم های HTML را ارائه کرد . فرم HTML موجب گسترش HTML شدند به طوری که علاوه بر تگ های قالب بندی ، شامل تگ هایی برای widget ( نام افزونه ای برای کنترل ، ایجاد یا جابه جایی بلوک ها و محتویات نوار کناری است ) های گرافیکی یا کنترل ها بود .  این کنترل ها شامل آیتم های عمومی مانند لیست باز شو ، کادر های متن و دکمه ها هستند . در این جا یک صفحه ساده وب با استفاده از کنترل های فرم HTML ایجاد می شود :

<html>
<head>
  <title>Sample Web Page</title>
</head>
<body>

<form>
    <input type="checkbox" />
    This is choice #1
    <input type="checkbox" />
    This is choice #2

    <input type="submit" value="Submit" />
  </form>

</body>
</html>

تمامی کنترل های فرم HTML بین تگ های <form> و </form> قرار می گیرند . مثال قبل شامل دو کادر انتخاب و یک دکمه است ( کادر انتخاب به وسیله عنصر <input type=”checkbox”/> و دکمه به وسیله عنصر <input type=”submit”/> نمایش داده شده اند ) . عنر <br/> ، یک خط بین خطوط دیگر اضافه می کند . شکل زیر ای مثال را در مرورگر نمایش می دهد .

۰۲

فرم های HTML به برنامه نویسان برنامه های کاربردی تحت وب اجازه می دهند تا صفحات استاندارد ورودی طراحی کنند . هنگامی که  کاربر بر روی دکمه Submit از صفحه کلیک می کند ( تصویر بالا ) تمامی داده های موجود در کنترل های ورودی ( دو کادر انتخاب ) ، با هم در قالب یک رشته متنی بلند بسته بندی شده و به سرور وب ارسال می شوند . یک برنامه کاربردی سفارشی در سمت سرور وجود دارد که داده ها را دریافت و پردازش می کند .
کنترل هایی که ۱۰ سال پیش ، برای فرم های HTML ایجاد شدند همچنان پایه اصلی ساخت صفحات پویای ASP.NET هستند . تنها تفاوت ، در نوع برنامه های کاربردی است که سمت سرور اجرا می شود . در گذشته ، اطلاعات پس از کلیک کاربر روی دکمه ای از یک فرم در صفحه ، یا از طریق پست الکترونیکی به یک مجموعه از حساب ها پست می شود یا با استفاده از استاندارد CGI ( Common Gateway Interface ) به یک برنامه کاربردی روی سرور ارسال می شد . اما امروز ه ، از پلتفرم پیشرفته و بسیار توانای ASP.NET به این منظور استفاده می شود .

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>