سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس سوم : برنامه نویسی سمت سرور

Server side programming

با دسترسی به یک درک اولیه نسبت به دلایل ایجاد ASP.NET ، به راحتی می توان با مشکلات فناوری های اولیه گسترش وب آشنا شد . به عنوان مثال ، طبق نسخه اصلی استاندارد CGI ، سرور وب باید یک نمونه کاملا جداگانه از برنامه کاربردی را برای درخواست وب احضار کند . در مورد یک وب سایت عمومی ، سرور وب ناگهان با سربار صد ها نسخه جداگانه از برنامه های کاربردی مواجه شده و علی رغم تلاش خود برای نیل به موفقیت در پردازش نسخه های مذکور شکست خواهد خورد . علاوه بر این ، فناوری های مانند CGI ، یک محیط برنامه نویسی مناسب را در دسترس قرار می دهند . چنانچه قابلیت های سطح بالاتری مانند مواردی چون توانایی شناسایی کاربران مورد نیاز باشند ، ذخیره سازی اطلاعات سفارشی شده شخصی یا نمایش رکورد های بازیابی شده از یک بانک اطلاعاتی ، باید کد نویسی فراوانی از ابتدا انجام شود . ساخت یک برنامه کاربردی از این طریق بسیار خسته کننده و مستعد خطا است .

مایکروسافت برای غلبه بر این مشکلات ، چندین پلت فرم گسترش سطح بالا ایجاد کرده که بسیار قابل و توانا هستند مانند ASP و ASP.NET . توسعه دهندگان با وجود دو فناوری مذکور ، می توانند صفحات پویای وب را بدون نگرانی درباره جزئیات سطح پایین پیاده سازی ، برنامه نویسی کنند . موفقیت چشمگیر این دو پلت فرم نیز به همین دلیل بوده است .

نسخه اصلی پلت فرم ASP ، نظر بازه وسیعی از مخاطبین تقریبا یک میلیون برنامه نویس را جلب کرد و توانست محبوبیت بیشتری نسبت به پیش بینی مایکروسافت پیدا کند . هنوز مدت زمان زیادی نگذشته بود که این پلت فرم ، در هر نوع محل غیر متعارف از قبیل برنامه های کاربردی تجاری بسیار حساس و سایت های تجارت الکترونیک پرترافیک مستقر شد . چون چنین کاربرد هایی از ASP ، در ذهن تجسم نشده و در طراحی اعمال نشده بودند ،مشکلات بهره وری، امنیتی و تنظیماتی خیلی زود نمایان شدند .

این همان شرایطی بود که موجب ظهور ASP.NET شد . ASP.NET به عنوان یک چارچوب قوی و نیرومند صنعتی برای برنامه های کاربردی تحت وب گسترش یافت که محدودیت های ASP را نیز برآورده می کرد . ASP.NET در مقایسه با بهترین نمونه ASP ، بهره وری بهتر ، ابزار های طراحی بهتر و مجموعه ای غنی از قابلیت های مناسب را ارائه می کرد .ASP.NET ، پس از انتشار، بسیار محبوب واقع شد به طوری که نسخه بتای ( آزمایشی ) آن در تعداد بسیار زیادی از وب سایت های بزرگ تجاری مورد استفاده قرار گرفت .

نکته :

علی رغم وجود پشتیبانی های مشابه ، ASP و ASP.NET اساسا متفاوت هستند . ASP یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر اسکریپت است که به یادگیری کامل HTML و مقدار زیادی کد نویسی آزار دهنده نیاز دارد . به عبارت دیگر ، ASP.NET یک مدل برنامه نویسی شی گرا است که با استفاده از آن می توان یک صفحه وب را به راحتی ساخت یک برنامه کاربردی تحت ویندوز طراحی و ایجاد کرد . توضیحات بیشتر درباره نسخه های متفاوت ASP.NET را در دروس آینده بخوانید .

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>