سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس سوم : جاوا اسکریپت تفکیکی

unobtrusive-javascript

اگر پیش از پیدایش CSS ، در کار ایجاد صفحات اینترنتی بوده اید حتما مشکلات و سختی های آن دوران را به خاطر دارید . در آن زمان برای فرمت دهی به اجزای مختلف صفحه ، به ناچار علایم فرمت دهی را به همراه دستور های خود اجزا، در صفحه های HTML استفاده می کردیم .
اما با اضافه شدن CSS به ابزار های موجود برای ساخت و طراحی  صفحه های اینترنتی ، این امکان فراهم شد تا بخش مربوط به فرمت دهی را ، از بخش دستور های اجزا جدا کنیم و در نتیجه دیگر خبری از تگ هایی مانند <FONT> نباشد . جدا کردن بخش های فرمت دهی و دستورهای اجزا ، افزون بر امکانات مدیریت مطمئن تر و ساده تر کد ، به ما این توانایی را داد تا صفحه هایی با شکل ظاهری بهتر نیز داشته باشیم ، زیرا به راحتی امکان مبادله و استفاده ی دستور های مختلف CSS در فایل های گوناگون فراهم شد .

جاوا اسکریپت تفکیکی چیست ؟ ( Unobtrusive JavaScript )

واژه ی Unobtrusive به معنی محجوب می باشد ، اما با توجه به ساختار و مدلی که این گونه کد نویسی معرفی می کند ، در این دوره آموزشی از عبارت جاوا اسکریپت تفکیکی به جای جاوا اسکریپت محجوب استفاده شده است .
اکنون بسیار بعید به نظر می رسد کسی ترجیح دهد فرمت دهی اجزا را به همراه دستورهای HTML آن انجام دهد ، اگر چه هنوز دستوری مانند مثال زیر ، بسیار معمول و عادی به نظر می رسد :

<button type="button" onclick="document.getElementById('xyz').style.color='red';">
</button>

نکته ای که در مثال فوق دارای اهمیت است ، این است که خصوصیات ظاهری دکمه ی ایجاد شده ، از قبیل فونت و عنوان دکمه ، از طریق تگ <font> و یا پارامتر های قابل استفاده در خود دستور دکمه معین نشده است ، بلکه CSS وظیفه ی تعیین آن هارا دارد . اما اگرچه در مثال فوق ، فرمت دهی و دستور خود دکمه از یکدیگر جدا شده اند ؛ شاهد ترکیب این دکمه با رفتار آن هستیم .هر زمان که دکمه فشرده شود ، جاوا اسکریپت اجرا می شود چرا که بخشی از صفت onclick این دکمه در نظر گرفته شده است ( که در این مثال رنگ دکمه ای با مقدار شناسه ی xyz را به قرمز تغییر می دهد ) .

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>