سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس چهارم : جدا کردن رفتار از ساختار

jquery

درست به همان دلایلی که جدا کردن بخش مربوط به فرمت دهی و ساختار اجرا از یکدیگر ، مفید و ضروری تلقی می شوند ، جدا کردن رفتار از اجزا از ساختارشان نیز امری مهم محسوب می شود .یک صفحه ایده آل HTML ، می بایست چیدمانی همانند تصویر زیر داشته باشد ، فرمت دهی های ظاهری ،رفتار وساختار ، هر یک جدا از هم و در جای مناسب خود باشند .

style

با جدا قرار دادن هر یک از قسمت های یک صفحه ی اینترنتی ، خوانایی ، مدیریت و نگهداری آن تضمین می شود .
این تکنیک که با نام جاوا اسکریپت تفکیکی شناخته می شود ، توسط سازندگان jQuery مورد توجه قرار گرفت و اکنون شمار زیادی از کتاب خانه های جاوا اسکریپت این تکنیک را پذیرفته اند و از این طریق ، ساختار ، رفتار  و فرمت ظاهری اجزای صفحه ها را از یکدیگر جدا می سازند .بدیهی است که jQuery به عنوان کتابخانه ای که جاوا اسکریپت تفکیکی را معروف کرد ، تدابیر مناسبی جهت این گونه کد نویسی اندیشیده است . جاوا اسکریپت تفکیکی هیچگونه عبارت جاوا اسکریپت در تگ <body> صفحه های HTML را مجازنمی داند ، خواه این عبارت صفت یکی از اجزا باشد ( مانند onclick ) و یا عبارتی نوشته شده میان تگ های <script> باشد .
با توجه این این مطالب تعریف دکمه ی درس قبل به شکل زیر تغییر میکند . توجه کنید که onclick از آن حذف و به جای آن یک id ( شناسه) در تعریف دکمه جایگزین شده است :

<button type="button" id="testButton">Click Me</button>

تعریف ساده تر شد ، اما هر چه بر روی این دکمه کلیک کنیم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد ، زیرا رویدادی برای onclick مشخص نشده است . این مسئله را می توان با استفاده از تفکیک بخش های کد بر طرف کرد .

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>