سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس چهارم : برنامه نویسی سمت کلاینت

client-1

در همان زمانی که برنامه نویسی سمت سرور وب ، مسیر تکاملی خود را ازمیان انواع فناوری ها طی می کرد ، نوع جدیدی از  برنامه نویسی محبوبیت کسب می کرد . توسعه دهندگان ، راه های مختلفی را به منظور کسب تجربه و گسترش صفحات وب آغاز کردند . آنها سعی می کردند اپلت های کوچک ساخته شده با استفاده از JavaScript ، ActiveX، Java و Flash را درون صفحات وب جاسازی کنند . این گونه فناوری سمت کلاینت ، هیچ گونه پردازشی را در سمت سرور انجام نمی دهند . در نتیجه برنامه کاربردی به طور کامل در مرورگر کلاینت دانلود شده و توسط مرورگر به صورت محلی اجرا می شود .
یکی از بزرگترین مشکلات در مورد فناوری های سمت کلاینت آن است که مرور گر ها و سیستم عامل ها به طور یکسان این فناوری ها را پشتیبانی نمی کنند . از جمله دلایلی که موحب محبوبیت بیش از حد گسترش وب شده است در درجه اول ، عدم نیاز برنامه های کاربردی تحت وب به CD های نصب ، دانلود های مختلف و دیگر مراحل خسته کننده ( و مستعد خطا ) استقرار است .در نتیجه یک برنامه کاربردی تحت وب می تواند روی هر کامپیوتری که دارای دسترسی به اینترنت است  مورد استفاده قرار گیرد . هنگامی که برنامه نویسان از فناوری های سمت کلاینت استفاده می کنند ، با دردسر های همیشگی و آشنا مواجه می شوند اما ناگهان سازگاری با مرورگر های جانبی ، تبدیل به یک مشکل می شود . برنامه نویسان ، راهی به جز تستس وب سایت های خود با سیستم عامل ها و مرورگر های مختلف ندارند .حتی ممکن است لازم باشد به روز رسانی های مرور گر را برای مشتریان خود توزیع کنند . به عبارت دیگر ، مدل سمت کلاینت ، برخی از مهمترین فواید گسترش وب را قربانی می کند .
به همین دلیل ، ASP.NET به عنوان یک فناوری سمت سرور طراحی شد . تمام کد های ASP.NET روی سرور اجرا می شود . هنگامی که اجرای کد به پایان رسید ، کاربر یک صفحه معمولی HTML را دریافت می کند که می توان آن را در هر مرورگری مشاهده کرد . تفاوت بین مدل سمت سرور و مدل سمت کلاینت را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید .

Server-Client

برخی دیگر از دلایل اجتناب از برنامه نویسی سمت کلاینت عبارتند از :

۱-    جداسازی : کد سمت کلاینت نمی تواند به منابع سمت سرور دسترسی داشته باشد . به عنوان مثال ، یک برنامه کاربردی سمت کلاینت ، هیچ راه ساده ای برای خواندن یک فایل یا تعامل با یک بانک اطلاعاتی موجود روی سرور ندارد ( حداقل اجرای آن همراه با مشکلات امنیتی و سازگاری مرورگر نباشد )
۲-    امنیت : کاربران نهایی می توانند کد سمت کلاینت را ببینند . همین که کاربران بداندیش طرز کار یک برنامه کاربردی را درک کنند ، اغلب به دستکاری آن خواهند پرداخت .
۳-    کلاینت محدود : با رشد سریع اینترنت ، وسایل مجهز به وب مانند تلفن های سیار ، کامپیوتر های Palmop و DPA ها نیز در حال ظهور هستند . این وسایل ، با سرور وب ارتباط دارند اما تمام قابلیت های یک مرورگر تجاری را پشتیبانی نمی کنند . کلاینت های محدود می توانند از برنامه های کاربردی تحت وب سمت سرور استفاده کنند ولی ویژگی های سمت کلاینت مانند JavaScript را پشتیبانی نمی کنند .
البته برنامه نویسی سمت کلاینت هنوز منسوخ نشده اند . در بسیاری موارد با استفاده از ASP.NET می توان بهترین برنامه نویسی سمت کلاینت را با برنامه نویسی سمت سرور ترکیب کرد . به عنوان مثال ، بهترین کنترل های ASP.NET می توانند قابلیت های مرورگر کلاینت را به صورت هوشمندانه تشخیص دهند . این کنترل ها ، در صورت پشتیبانی از JavaScript توسط مرورگر ، یک صفحه وب را بر می گردانند که دارای رابط غنی تر و واکنشی تر است زیرا JavaScript در آن یکپارچه شده است .

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>