سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس پنجم : تفکیک بخش های کد

Separation of code

به جای آنکه همانند مثال درس گذشته رفتار های دکمه را در تعریف ساختار آن مشخص کنیم ، آن را به خارج از محدوده body در تگ <Head> و در یک بلاک script معرفی کنیم .به مثال زیر دقت کنید :

<script type="text/javascript">
	window.onload=function() {
		document.getElementById('testButton').onclick = function() {
			document.getElementById('xyz').style.color='red';
		};
	};
</script>

قطعه کد بالا را به رویداد onload صفحه متصل کرده ایم و در همان جا با استفاده از یک تابع درون خطی ، رفتار مناسب دکمه را در قبال کلیک بر روی آن مشخص کردیم . نکته ی قابل توجه آن که می توانستیم قطعه کد بالا را به صورت یک تابع خطی معرفی کنیم ، اما از آن جا که می خواهیم به طور قطع دکمه ابتدا ساخته شود و سپس رفتاری به آن افزوده شود ، قطعه کد را به رویداد onload صفحه افزوده ایم .
نکته : از جهت کارایی بهتر می توان بلاک های Script را پس از تگ <body> نوشت ، اما به هر حال نکته اصلی و مهم آن است که رفتار اجزای صفحه از تعریف ساختارشان جدا باشد .
اگر هر قسمت از کد مثال فوق را متوجه نشده اید ( برای مثال ساختار تابع درون خطی ) ، نگران نباشید ، در ادامه آموزش ها و یا با استفاده از بخش آموزش javaScript می توانید این موارد را مطالعه کنید .
با وجود قدرتی که جاوا اسکریپت تفکیکی در جدا کردن  مسئولیت های مختلف یک صفحه ی اینترنتی موجب می شود ، به نظر می رسد یک عیب نیز به همراه دارد . شاید این نکته نظر شما را به خود معطوف کرده باشد که نوشتن کد به صورت تفکیکی ، مستلزم نوشتن خطوط کد بیشتری می باشد . جاوا اسکریپت تفکیکی به دلیل ایجاد یک الگوی خاص برای نوشتن کد ها تعداد خطوط را بالاتر می برد ، اما در واقع خود این امر نیز می تواند یک مزیت تلقی شود .هر چیز که باعث شود کد نوشته شده ی ما منظم تر باشد و از ساختار و دقت معینی که معمولا برای برنامه های سمت سرور لحاظ می شود ،برخوردار شود، می تواند نکته مثبتی تلقی شود . اما به هر حال با استفاده ازjQuery حتی همین افزایش تعداد خطوط کد را نیز نخواهیم داشت . در دروس قبلی گفتیم که تمرکز اصلی jQuery بر استفاده آسان از جاوااسکریپت تفکیکی می باشد .

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>