سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس پنجم : ترفند های بین گذاری شکلی ( Shape Tweening )

lesson-5-shape-tweening

بین گذاری شکلی ترفندی برای به هم ریختن آزادانه یک شکل است که با تغییراتی همچون چرخش ، تغییر مقیاس و کج کردن قابل انجام نیست . پری ( fill ) ، خط بیرونی ( outline ) ، نوانس ( gradient ) و شفافیت ( alpha) همگی ویژگی هایی هستند که می توان از آنها در بین گذاری شکلی استفاده کرد .
Flash برای ایجاد shape tween از بهترین و نزدیکرین مسیری که به نظرش می رسد استفاده میک ند . این روش گاهی نتایج دور از انتظاری را در بر دارند . مانند اشکال روی هم افتاده یا حفره هایی که به طور اتفاقی پیدار و در هم ادغام می شوند . این اثرات ناخواسته معمولا نتیجه فریم های کلیدی هستند که در آنها عمل بین گذاری ( tween ) روی اشکل بسیار پیچیده در یک زمان اعمال می شود .

۰۱

ساده کردن بین گذاری شکلی به اجزای اصلی تر و تقسیم آن اجزا بین لایه های مختلف نتیجه بهتری خواهد داشت . با راهنمای شکل ( Shape hint ) می توانید به Flash بگویید کدام نقطه در شکل اول منطبق بر کدام نقطه در شکل دوم است . گاهی اضافه کردن چند فریم کلیدی میانی می تواند با ایجاد تغییرات لازم ، نتیجه کار را بهتر کند .
استفاده از راهنمای شکل ( Shape hints )
راهنمای شکل ، Flash را مجبور می کند تا نقاط خاصی را در شکل اول منطبق بر نقاط خاصی در شکل دوم در نظر بگیرد . با قرار دادن چندین نقطه راهنما می توانید تغییرات شکل خود را به روش دقیق تری کنترل کنید .
اضافه کردن راهنمای شکل
۱-    فریم کلیدی اول shape tween را انتخاب و از منوی Modify ، گزینه Shape وسپس Add Shape hint را کلیک کنید . ( Ctrl + Shift + H ) .

۰۲

دایره کوچک قرمز که دورن ان حرف a نوشته شده است در وسط شکل پدیدار می شود .

۰۳

۲-    نقطه راهنما را به مکانی روی شکل خود منتقل کنید .
اطمینان حاصل کنید که در هنگام استفاده از ابزار Arrow ، گزینه Snap to Object روشن باشد تا بتوان نقطه راهنما را به گوشه ها و لبه ها منتقل کرد .
۳-    فریم کلیدی آخر را انتخاب و نقطه راهنما را به مکانی که در نظر دارید منتقل کنید .
پس از این کار نقطه راهنمای دوم سبز رنگ و نقطه راهنمای اول زرد رنگ می شود که نشان می دهد هر دو در مکان درستی قرار دارند .

۰۴

۴-    می توانید تا حداکثر ۲۶ نقطه راهنما برای بهبود بین گذاری شکلی ( shape tween ) به صحنه اضافه کنید .

۰۵

نکته :
نقاط راهنما را طبق چرخش عقربه های ساعت یا خلاف آن روی شکل خود بچینید . در این حالت Flash بهتر متوجه توالی مکان نقاط می شود تا زمانی که نقاط به طور پراکنده چیده شده باشند .
نقاط راهنما باید در گوشه ها یا لبه شکل قرار گیرند . اگر نقاط راهنما را در محدوده پر ( fill ) یا بیرون از شکل قرار دهید ، قرمز رنگ باقی مانده و Flash آنها را قبول نمی کند .
اگر می خواهید که نقاط راهنما در صحنه دیده نشوند از منوی view گزینه ی Show shape hint را انتخاب کنید . Flash گزینه  Show Shape hint را از حالت فعال خارج کرده و نقاط راهنما ناپدید می شوند .
اگر تمام بین گذاری شکلی خود را با Edit Multiple Grames حرکت داده اید باید تمامی نقاط راهنما را دوباره در جای خودشان قرار دهید . متاسفانه نمی توانید تمام نقاط راهنما را در یک زمان جا به جا کنید .

flash-file-icon

پسورد : cmsystem.ir

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>