سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس ششم : ماسک های متحرک و پیچیده

lesson-6-masking-in-flash

ماسک گذاری ( Masking ) روشی برای آشکار سازی انتخابی بخش هایی از یک یا چند لایه زیر لایه ماسک است  . این ترفند نیاز مند لایه ای به عنوان لایه ماسک ( mask layer ) و یک یا چند لایه زیر  مجموعه آن به عنوان لایه های تحت ماسک  ( masked layer ) است .
با افزودن بین گذاری ( tweening )  به لایه ماسک یا لایه های تحت ماسک یا هر دوی آنها می توانید از کارهای ساده  فراتر رفته و ماسک هایی بسازید که حرکت می کنند ، تغییر شکل می دهند و تصاویر متحرک را آشکار می نمایند . از ماسک های متحرک برای رسیدن به جلوه هایی مانند حرکت لکه نور ( spotlight ) روی صفحه ، حرکت ذره بین که باعث می شود تصویر زیر ذره بین بزرگ تر به نظر بیاید ، انواع اثرات اشعه ایکس که باعث می شود جزئیات بیشتری از موضوع مورد مطالعه زیر لایه ماسک دیده شود ، استفاده کنید .
همچنین ماسک های متحرک اماکن  ساخت جلوه های سینمایی مانند روبش ( wipe ) که در آن یک تصویر توسط تصویر دیگری پوشیده می شود ، و جلوه های iris را که در آن تصویر اول با چرخیدن و کوچک شدن محو شده و تصویر زیر آن باقی می ماند فراهم می کنند .
افزودن لایه در بالا و پایین ماسکها می تواند نتایج پیچیده تری به ماسک های متحرک ببخشد . مثلا اگر ماسک خود را یک لکه نور فرض کنیم ، یک شکل تو پر با رنگ نوانس شفاف می تواند لبه خارجی لکه نور را کمی محو نشان دهد.
استفاده از برش فیلم ها ( Movie Clips ) نیز می تواند  امکانات بیشتری به ما ارائه دهد ، چندین ماسک ، ماسکهایی که روی مسیر راهنما حرکت می کنند و حتی ماسک های پویا که به عمل کاربر واکنش نشان می دهند . به دلیل اینکه ماسک های پویا بر ActionScriptمتکی هستند .
در درس های آینده به صورت عملی وارد بحث ماسک گذاری در فلش خواهیم شد با Cmsystem.ir  همراه باشید .

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>