سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس هشتم : آشنایی با Event

در این درس به بررسی مفهوم رویداد یا Event خواهیم پرداخت . در ابتدا فایل Understanding_Events.swf را از انتهای آموزش دانلود کرده و باز کنید .
در قسمت سمت چپ یک ایستگاه رادیویی قرار دارد که امواج را برای گیرنده ارسال می کند ، در هنگام ارسال امواج رادیو به طور خودکار نمی توان امواج را دریافت کند . به این منظور رادیو باید بر روی موج مورد نظر تنظیم شود تا قادر باشد امواج را دریافت کند . عملکرد Event در ActionScript نیز به همین ترتیب می باشد .
در ActionScript رویداد ها ( Event ) شامل مواردی مانند کلیک کاربر بر روی یک دکمه و یا لود شدن یک فایل می باشد .در مثال کلیک بر روی دکمه کلیک به عنوان Event و دکمه به عنوان Listener در نظر گرفته می شود .برای اجرای این Event دکمه ی مورد نظر باید به عنوان Listener تعریف شود ، بدون انجام این کار Event اجرا نخواهد شد . در ادامه با نحوه ی تعریف Listener آشنا خواهید شد .
در ابتدا فایل Listeners.fla را از انتهای آموزش دانلود کنید و باز نمایید . در این مثال قصد داریم یک Event Listener را به Movie Clip موجود در صفحه با نام boarder_mc  اضافه کنیم . به این منظور بر روی اولین فریم لایه Actions کلیک نموده و کلید F9 را بفشارید .
برای اضافه کردن یک Event Listener ابتدا باید Object را که می خواهد به رویداد گوش دهد را مشخص کنیم .برای مثال اگر بخواهیم در هنگام کلیک بر روی Movie Clip  موجود در صفحه رویدادی اتفاق بیفتد ، این Movie Clip به عنوان Listener یا شنونده در نظر گرفته می شود .
برای این کار boarder_mc. را وارد کرده و سپس AddEventListener را وارد نمایید ، حالا باید نوع Event را در داخل پرانتز تعیین نمایید ، در این مثال MouseEvent را وارد کرده و بعد از علامت . نام Event یعنی CLICK را اضافه نمایید
نکته : کلمه CLICK باید به طور کامل با حروف بزرگ تایپ شود .
شکل کلی دستور وارد شده به صورت زیر می باشد .

boarder_mc.AddEventListener(MouseEvent.CLICK);

اکنون باید نام تابعی را که قصد داریم با Event Click اجرا شود را مشخص کنیم .علامت ، و سپس فاصله را وارد کرده و نام onClick را وارد نمایید .
به این ترتیب بخش Listener برای این Event تعریف شده است .
در درس بعدی تابع onClick را وارد خواهیم کرد این تابع به عنوان EventHandler می باشد . . با ITSI.IR همراه شوید .
شکل کلی دستورات این درس به صورت زیر می باشد .

boarder_mc.AddEventListener(MouseEvent.CLICK, onClick);

 

video-icon

flash-file-icon

flash-file-iconپسورد : cmsystem.ir

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>