سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس هشتم : اینترنت و World Wide Web

lesson-8-internet-world-wide-web

درس هشتم : اینترنت و World Wide Web
در اواخر دهه ۱۹۶۰ ، پورفسور H.M Deitel از دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه MIT بود . پورفسور Deitel بر روی پروژه Mac ( هم اکنون آزمایشگاه علوم کامپیوتر و منزلگاه کنسرسیوم World Wide Web است .( دانشگاه MIT که سبب پیدایش ARPA ( Advanced Research Project Agency Of Department ) شده کار کرده است . ARPA میزبان کنفرانسی شد که میهمانان آن مجموعه ای از پدید آورندگان ARPA در دانشگاه Illinois بودند و در آن به بحث و بررسی مباحث مختلف پرداخته شد . در این کنفرانس طرح شبکه کردن ، کامپیوتر های اصلی دانشگاه های سهیم در پروژه ARPA مطرح گردید . کامپیوتر های متصل شده با خطوط ارتباطی با سرعت کمتر ۵۶kbps کار می کردند ( ۱kbps معادل ، ۱۰۲۴ بیت در هر ثانیه ) ، در آن زمان  بیشتر مردم ( کسانی که به شبکه دسترسی داشتند ) از طریق خطوط تلفن با سرعت کمتر از ۱۱۰ بیت در ثانیه به کامپیوتر ها متصل می شدند . در این کنفرانس در مورد مباحث گوناگونی صحبت شد و سرانجام ARPA به ARPnet تغییر نام داد که پدر بزرگ اینترنت است .
گروه های مختلف بر روی طرح اولیه به روش های گوناگونی کار می کردند . اگر چه ARPnet امکان تحقیق به محققان خود را بر روی کامپیوتر های شبکه می داد ، اما اصلی ترین مزیت آن بهبود قابلیت برای ارتباط آسان و سریع بود که امروزه بنام پست الکترونیکی ( e.mail ) شناخته می شود . این قابلیت امروزه نیز در اینترنت در زمینه پست الکترونیکی و انتقال فایل در میان ملیون ها نفر در سرتاسر جهان بکار گرفته می شود . شبکه طراحی شده در آن زمان فاقد یک کنترل مرکزی بود . به این دلیل که اگربخشی از شبکه از مدار خارج می شود ، مابقی بخش های شبکه هنوز هم قادر به ارسال و دریافت بسته های اطلاعاتی از طریق مسیر های جایگزین بودند .
پروتکل ( مجموعه قوانین ) برقراری ارتباط بر روی شبکه  ARPnet امروز به نام TCP ( Transmission Control Protocol ) شناخته می شود . این پروتکل سبب می شود که پیغام ها با دقت و به درستی از سوی فرستنده به گیرنده ارسال شوند . برای تشخیص بخش های مقابل ، شبکه ARPnet موجب توسعه پروتکل اینترنت یا ( Internet protocol ) IP شد که به دنبال آن واقعیت ” شبکه ای از شبکه ها ” تحقق پیدا کرد و معماری جاری در اینترنت شد . مجموعه ای از این پروتکل ها بعنوان TCP/IP شناخته می شود .
وب گسترده جهانی ( World Wide Web ) به کاربران کامپیوتر امکان می دهد تا مستندات مبتنی بر مولتی مدیا را یافته و به آنها نگاه کنند ( مستنداتی متشکل از متن ، گرافیک ، انیمیشن ، صوت یا ویدیو ) . در سال ۱۹۸۹ پورفسور Tim Berners-Lee از گروه CERN ( سازمان اروپا در زمینه تحقیقات هسته ای ) شروع به توسعه تکنولوژی ، در زمینه به اشتراک گذاری اطلاعات از طریق فوق لینک ها در مستندات متنی کرد .
اینکار بر مبنای زبان جدیدی بنام SGML صورت گرفت ( استانداردی برای تبادل اطلاعات ) که Berners Lee آن را HTML ( Hyper Text Markup Language ) نامید ( زبان نشانه گذاری فوق متن )  . البته Lee پروتکل های ارتباطی برای سیستم اطلاعاتی فوق متن جدید خود نوشت که او از آن به عنوان World Wide Web نام برد . امروزه اینترنت و WWW از بخش های اصلی و ضروری در زندگی انسانها شده اند . در گذشته ، بیشتر برنامه های کامپیوتری روی یک سیستم منفرد به اجرا در می آمدند ( کامپیوتر های که به کامپیوتر دیگری متصل نبودند ) امروزه برنامه های کامپیوتری می توانند برای برقراری ارتباط ما بین میلیون ها کامپیوتر نوشته شوند .
در اکتبر ۱۹۹۴ ، پورفسور Tim Berners Lee سازمانی بنام W3C ( World Wide Web Consortium ) را بنیان گذاری کرد که مختص توسعه غیر اختصاصی و تکنولوژی کاربردی برای وب گسترده جهانی است . یکی از اهداف اصلی W3C جهانی کردن دسترسی به وب صرفنظر از زبان یا فرهنگ است.

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>