سوالی دارید؟

چنانچه سوالی دارید می‌توانید از قسمت پایین پرسیده تا پاسخ آن را بیابید!

درس هشتم : بین گذاری ( tween ) لایه تحت ماسک

lesson-8-mask-tween-in-flash

۱-    با دو لایه شروع کنید . لایه فوقانی  را به لایه ماسک و لایه زیرین را به لایه تحت ماسک تبدیل نمایید .
۲-    شکل یا اشکال پری را در لایه ماسک رسم کنید .

mask1

تصویر شیشه جلوی اتومبیل در لایه ماسک به نام windshields قرار دارد . تصویر داخل اتومبیل در یک لایه معمولی بالای لایه windshields قرار دارد .
این محدوده ای است که از طریق آن ، تصاویر متحرک خود را در لایه تحت ماسک مشاهده می کنید .
۳-    در لایه تحت ماسک ، بین گذاری شکلی یا حرکتی ایجاد کنید که از زیر اشکال لایه ماسک عبور کنند . می توانید هر تعداد لایه تحت ماسک زیر یک لایه ماسک داشته باشد .

mask2

چندین بین گذاری حرکتی در لایه های تحت ماسک ( لایه tree ، cow ، ground و sky ) زیر شیشه جلو در لایه ماسک حرکت می کنند .
۴-    تمامی لایه ها را قفل کرده و نتیجه فیلم خود را ببینید .

mask3

تصویر درخت، گاو ، زمین و آسمان از زیر ماسک عبور کرده و حرکت اتومبیل را تداعی می کنند .
نکته :
این ترفند برای استفاده از بین گذاری شکلی ( shape tween ) در نمایش دادن حاشیه ها یا اشکال مشابهی که بزرگ ، کوچک یا پر می شوند مفید است . تصور کنید که می خواهید فتیله ای را نمایش دهید که در حال سوختن به بمبی نزدیک می شود . ماسکی از فتیله ایجاد و لایه تحت ماسک را متحرک سازی کنید به گونه ای که به آرامی کوچک شود ، گویی فتیله در حال سوختن است . مثال های دیگر که در مورد کاربران این ترفند وجود دارد مانند رشد درختان ، پر شدن ظروف یا لوله ها با مایع و متنی که حروف آن تو پر می شوند ، هستند . فقط به خاطر داشته باشید که Adobe Flash خط ها را در لایه ماسک تشخیص نمی دهد پس اگر می خواهید از خطی نازک استفاده کنید حتما شکلی تو پر باشد .

mask4

فتیله بمب کوچک می شود .

mask5

فتیله بمب در واقع به شکل یک نوار نازک در لایه ماسک است . مستطیل متحرک در لایه تحت ماسک جمع شده و باعث کوچک شدن فیوز می گردد .
Flash در لایه ماسک ، تمامی اشکال تو پر را تیره در نظر می گیرد ، حتی اگر این اشکال شفاف بوده یا رنگ نوانس ( gradient ) داشته باشند . در نتیجه تمامی ماسکها دارای لبه های سخت ( hard ) هستند . برای رسیدن به لبه هایی نرم ( soft ) ،شکلی با رنگ نوانس ساخته و آن را در لایه ای روی یا زیر لایه ماسک قرار دهید .

flash-file-icon

پسورد : cmsystem.ir

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>